Летище „Хийтроу“ се върна короната на най-натоварено летище в Европа, сочат последните му данни за пътниците.
Лондонското летище заяви, че през него са преминали 5,8 млн. пътници между юли и септември, което е повече от летищата на градове като Париж, Франкфурт и Амстердам, съобщава BBC.
Преди година „Хийтроу“ бе едва на 10 място сред най-натоварените летища, за което основна вина имаше пандемията с Covid-19.
Въпреки възстановяването броят на пътниците все още е с 15% под предпандемичните нива, допълват от летището.
Главният изпълнителен директор Джон Холанд-Кей заяви, че растежът му през последните 12 месеца е бил по-голям от всяко друго летище в Европа.
„Горд съм от начина, по който нашият екип работи с авиокомпаниите и наземните им екипажи, за да преминат 18 млн. пътници успешно това лято“, обясни той.
„Макар че сме изправени пред много икономически препятствия, както и наследство от Covid, целта ни е да се върнем към пълен капацитет и обслужването от световна класа, което хората трябва да очакват от централно летище на Обединеното кралство, възможно най-скоро“, допълни той.
Летището обаче настоява, че перспективите за търсенето в бъдеще „остава несигурно“ заради „нарастващите икономически препятствия, новата вълна от Covid и ескалиращата ситуация в Украйна“.
Пътувания по Коледа
От летището добавят: „Очакваме обаче пиковите дни по Коледа да бъдат много натоварени“.
Холанд-Кей заяви, че „голямо мнозинство“ от пътниците, пътуващи през летището това лято, са имали „много добро изживяване“.
Резултатите са постигнати въпреки недостига на служители, принудил летището да ограничи броя на заминаващите пътници до 100 хиляди на ден. Ограничението трябва да отпадне на 29 октомври.
„Хийтроу“ обяви, че „фокусът“ му през следващите 12 месеца е да върне капацитета, нивата на обслужване и устойчивостта обратно на предпандемичните нива.


„Форин Полиси“: Има само четири велики сили
Гръцките шофьори са сред най-опасните в Европа
Какво ще е времето в събота?
Докладът на ДАНС за КУБ е в Народното събрание, но е засекретен
Тази вечер избират носителя на титлата "Мистър Варна 2026"
Над 3700 сделки и милиони в акции: къде инвестира Доналд Тръмп през 2026 г.
Инвеститори от Китай, Хонконг са изключени от IPO-то на SpaceX
Anthropic призовава света за пауза в развитието на AI
Седмицата в развитие: Писмото на Зеленски, Иран и българският дефицит
Дженсън Хуанг произведе 50 млрд. долара с няколко думи
Eлектромобилите се забавят, но няма връщане назад
Cybertuck стана спасителен автомобил в... Казахстан
Светотатство - Porsche 911 се превръща в комби!
Peugeot E-208 ще получи китайски електромотор
Аквамен направи най-лудото Bentley в историята
Поредна размяна на военнопленници, в Украйна се завърнаха 185
Путин не вижда смисъл от среща със Зеленски преди споразумение
Верижна катастрофа на АМ "Тракия", 17-годишен е в болница
Историята на Олексий и Виктор: близнаците, които фронтът раздели
Контрабандни златни изделия за над 100 000 евро задържаха на „Капитан Андреево“